عشق و محبت به دیگران

عشق و محبت به دیگران = حس عالی خودمان = رسیدن به خواسته‌ها

تا کنون فکر کرده‌اید عشق و محبت به دیگران چقدر می‌تواند زندگی شما را دگرگون کند؟ بعضی‌ها فکر میکنند انرژی دنیا را به گردش در می آورد و بعضی هم فکر می‌کنند این عشق است.

اما شاید ترکیبی از هر دوی اینها باشد. البته ما نمی‌خواهیم الان معنی کلمه عشق را بگوییم و تفاسیر مختلفی که معمولا از عشق می‌شود را بازگو کنیم. می‌خواهیم بگوییم اگر شما از کسی کینه به دل داشته باشید و احساسات بدی مثل نفرت و خشم  را همواره با خود به دوش بکشید و با انواع و اقسام حسادتها دست و پنجه نرم کنید هیچگاه نخواهید توانست به خواسته‌های خود برسید و اگر هم برسید لذتی از رسیدن به این خواسته‌ها نخواهید برد.

 همانطور که همیشه می‌گوییم در دنیای هوشمندی به ما زندگی می‌کنیم همه چیز در حال ارتعاش است، گیاهان، حیوانات، جمادات، همه در حال ارتعاش هستند چطور ممکن است که انسان با این سطح هوشیاری در حال ارتعاش نباشد! هر چیزی که انسان به آن فکر کند و حس آن فکر را داشته باشد دقیقا همان ارتعاش را به جهان  هستی ارسال می‌کند. و طبق قانون جهان همجنس همان ارتعاشی را که فرستاده شده دریافت می‌کنید.

امام صادق(ع) می‌فرمایند: نیکوکاران چون با هم رو به رو شوند هر چند به زبان اظهار دوستى و محبت با هم نکنند دلهایشان به سرعت در آمیختن باران با آب رودخانه‌ها به هم انس گیرد و بدکاران هر گاه با هم روبه رو شوند هر چند به زبان اظهار دوستى و محبت با هم کنند دل‌هایشان از انس و الفت با یکدیگر دور است، همانند چهارپایان که از مهرورزى با هم به‌دورند گر چه روزگارى دراز از یک آخور علوفه خورند. (میزان‌الحکمه ص ۱۷۱)

برداشتی که از این حدیث می‌توان کرد این است که گفته شده نیکوکاران دلهایشان سریعا با هم انس می‌گیرد چون آنها هم ارتعاش و همجنس و هم‌فکر هم هستند و بدکاران هر چند به ظاهر با هم دوست هستند. ولی چون دل‌هایشان با هم یکی نیست و کینه و نفرت حاکم آنهاست پست شده‌اند و به مانند چهارپایان از آنها یاد شده. یعنی در کل آن احساس باطنی ماست که تاثیر در زندگی ما می‌گذارد نه آن فکر و حرفی که میزنیم.

عشق و محبت به دیگران

عشق و محبت به دیگران

گندم ز گندم بروید، جو ز جو

کبوتر با کبوتر باز با باز کند همجنس با همجنس پرواز

کاملا مشخص است که بد، بد را جذب خود می‌کند و خوب، خوب را. وقتی می‌گوییم خصلت‌های بدی مثل کینه و نفرت و خشم و حسادت نداشته باشید برای این است که با داشتن این احساسات مخرب شما دقیقا همان چیزی را که فکر می‌کنید دیگری دارد را خود دارید و از دردون مشغول تخریب تدریجی خود هستید. با داشتن کینه و نفرت افرادی را جذب خود می‌کنید که کینه نفرت دارند و حتی اوضاع‌شان از شما بدتر است و با در کنار آنها بودن نه تنها رشد نمی‌کنید بلکه سقوط می‌کنید!

وقتی از کسی کینه و نفرت به دل دارید، وقتی از کسی خشمگین هستید، وقتی به کسی حسادت می‌کنید یعنی در حقیقت شما مشغول پرورش این احساسات ویران‌کننده و آزاردهنده در ذهن خود هستید. در آخر نتیجه‌ای که می‌گیرید این است که خود مسبب پرورش این آشغال‌های ذهنی در درون خود شده‌اید و دقیقا خود میزبان آنها هستید. در صورتی که خودتان به اشتباه فکر می‌کنید مقصر فرد دیگری است و با این احساسات منفی در حال گرفتن حق خود هستید!

عشق و احترام و توجه به هم‌نوع و دوست داشتن آنها باعث جذب خیر و خوبی‌ها به سمت شما می‌شود، هیچ کس حاضر نیست ذهن خود را به زباله‌دانی گندیده تبدیل کند، اگر ذهنتان مشغول این چیزهای مخرب و ویران‌گر است هر چه سریعتر باید ذهنتان را پاکسازی کنید. آنگاه که ذهنتان از خصلتهای آلوده پاک شد آماده و پذیرای جذب خواسته‌ها یا آرزوهای خود باشید و بدانید که از این به بعد فقط خیر را جذب خواهید کرد زیرا خداوند خیر مطلق است.

جالب است بدانید هر چقدر برای دیگران بیشتر بخواهید، بیشتر برای خود بدست می‌آورید و برعکس هر چقدر برای دیگران نخواهید خود را از داشتن آرزوهای خود محروم کرده‌اید!

 

در زیر سخنانی از بزرگان ادیان الهی را می‌آوریم که ثابت‌کننده محکمی برای این مطلب ما هستنند:

اسلام: هیچ یک از شما ایمان نیاورده‌اید،مگر آنکه برادر خود را به اندازه خود دوست بدارید.

آنچه برای خود نمی‌پسندی برای دیگران هم مپسند.

به دلت بنگر، اگر دوستت را ناخوش داشت، بدان که یکى از شما دو نفر کارى کرده است.

مسیحیت: همه قوانین جهان در یک دستور خلاصه می‌شوند و آن است که همسایه خود را دوست بدار همانگونه که خود را دوست می‌داری

بوداییان: دیگران را با آنچه خودت را می‌آزارد آزار مده.

یهودیت: هر آنچه را که برای خود نمی‌خواهی برای دیگران هم مخواه. تمام تورات در این جمله خلاصه می‌شود و بای همه حاشیه است، برو این درس را بیاموز.

شما با احساس خشم و نفرت و ناسپاسی فقط خود را متوقف نموده‌اید.

کلام آخر

حال گفتن اینکه دیگران را دوست داشته باشید و به آنها عشق بورزید کار آسانی است ولی عشق و محبت به دیگران در عمل سخت است. کافی است که این احساسات منفی را از خود دور کنید آنگاه عملا عشق و مهربانی جای این احساسات منفی را خواهد گرفت چون ذات انسان الهی است و اگر بتوانید از این زباله‌های ذهنی در امان بمانید بصورت خودکار عشق و محبت وارد ذهن شما خواهد شد. مهم نیست عقیده و نظر افراد با شما متفاوت باشد، مهم این است که شما آنها را دوست دارید ولی نظرشان را باور ندارید(البته در اینجا بیشتر منظور نظرات سلیقه‌ای است)  و فقط به آنها عشق و محبت می‌ورزید. این جریان عشق و محبت شما را در مسیر مستقیم و خواسته‌هایتان قرار می‌دهد و اینجاست که راه رسیدن به اهدافتان را برای خود هموار کرده‌اید.

همچنین می‌توانید این مقالات مرتبط را بخوانید:

کارما چیست؟[/vc_column_text]

[/vc_column][/vc_row]

, , , , , , , , ,
نوشته‌ی بعدی
کارما چیست؟

Related Posts

خوشحال خواهیم شد دیدگاه خود را در مورد این مطلب ثبت کنید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
فهرست