فراموش کردن شکستها

فراموش کردن شکستها در گذشته برای خیلی از افراد سخت است و همین باعث شده تا این افراد دچار درد و رنج و افسردگی شوند و این باعث می شود که آنها از لذت بردن در زندگی محروم شوند. 

در صورتی که اگر هنر فراموش کردن شکستها را آموزش ببینند به راحتی می‌توانند مراحل جدید موفقیت را در زندگی طی نمایند و از زندگی لذت ببرند.

در این مقاله به اختصار به تاثیر هنر فراموش کردن شکستها و راه فراموش کردن این تجربه‌های ناگوار خواهیم پرداخت.

وقایع بد گذشته خود را روی دوشتان حمل نکنید این آشغال‌های ذهنی را دور بریزید!

به چیزهایی که در گذشته تجربه کرده‌اید اجازه ندهید واکنشهای شما را نسبت به موقعیت‌های مشابه شکل دهند برای مثال اگر در گذشته ازدواج ناموفق داشته‌اید دلیلی ندارد که فکر کنید از این به بعد هم اگر با مرد یا زن دیگری ازدواج کنید باز هم شکست خواهید خورد یا اگر قبلاً در کار اقتصادی موفق نشده‌اید، اگر کار جدیدی را شروع کنید باز هم شکست میخورید افرادی که اینگونه فکر می کنند اجازه می‌دهند هر اتفاق بدی، اتفاق‌های موقعیتهای بعدی را تعیین کند. مانند همین مثالی که در مورد ازدواج زدم.

آشغالهای ذهنی

 

مغز احساسی اینطور افراد به طور خودکار یک موقعیت را به موقعیت‌های مشابه دیگر ارتباط می دهد. و در نتیجه همان اتفاق، مسئله،  یا موضوع قبلی که برایشان افتاده است باز هم اتفاق خواهد افتاد. باید بدانید وقتی که رویداد بعدی را تجربه می‌کنید به این معنی نیست که قرار است هربار در آینده با مشکل مواجه شوید.

برای مثال اگر از طرف همسر یا در محیط کار مورد توجه واقع نشوید و دچار خشم رنج و افسردگی گردید مشکل از دو بخش تشکیل شده

  • در اثر مورد توجه قرار نگرفتن و پذیرفته نشدن اوضاع را شخصی می‌بینید و خود را انسانی ناتوان و غیر قابل دوست داشتن تصور می‌کنید.
  • به جای درک این نکته که دیگران حق دارند بر اساس نیازهای اساسی خود تصمیم گیری کنند آنها را به خاطر بی منطق و یا بی انصاف بودن در نپذیرفتن شما سرزنش کنید. در این موارد ممکن است شما آن شخص را بی ملاحظه بنامید حتی اگر او فقط در یک مورد نسبت به شما بی ملاحظه بوده است ممکن است با این تفکر که من نمی توانم او را تحمل کنم و یا او چگونه جرات کرد با من اینطور رفتار کند درباره موقعیت اغراق کنید در حالی که در واقعیت این توانایی را دارید که چیزهایی خیلی بدتر از آن را هم تحمل کنید و آن شخص نیز تنها یک بار با شما آنگونه رفتار کرده است.

بقیه مردم هم فکر می‌کنند حق با آنهاست

هرکسی در هر موقعیت تصورات و باورهای خود را دارد هر کس ممکن است تصور کند طبق دیدگاه‌های دنیای خود منصفانه عمل میکند اگر افراد، باورها و عقاید متفاوتی دارد دلیل نمی‌شود که غیر منطقی باشند همه مردم تلاش می‌کنند به شیوه خودشان به خوشبختی برسند.

گاهی ادراک و نیازهای شخصی منجر به برهم خوردن تعادل و افسردگی می‌گردد مسئولیت شخصی واکنش‌های‌تان را به عهده بگیرید سپس درک کنید که می‌توانید واکنش‌تان را با ارزیابی واقع بینانه و منطقی تغییر دهید. به خود یادآوری کنید اگرچه شاید ترجیح می‌دهید زندگی نیازهای شما را برآورده سازد اما هنگامی که کارها خوب پیش نمی‌رود باز هم می‌توانید خود را مدیریت کنید.

تا وقتی که همه چیز را تعمیم می‌دهید در واقع جلوی پیشرفت خود را می‌گیرید به جای اینکه کل آدمها را بی ارزش بدانید سعی کنید  موقعیت و رفتار آنها را طبق مزیت‌هایش ارزش‌گذاری کنید. پذیرفتن نشدن در یک موقعیت، خواه در زندگی شخصی یا محیط کاری، از نظر منطقی به این معنی نیست که شما دوست داشتنی نیستید و فاقد صلاحیت می‌باشید و حتی ممکن است این نگرش منجر به احساس ترحم به خود شود که روی توانایی شما در پیشرفت تاثیر بدی بگذارد.

افسردگی

خود را رها کنید

اگر حس می کنید که گرفتار درد احساسی و افسردگی شده‌اید، زمانی را صرف بررسی کردن دلایل اساسی آن کنید.

این سوالات مفید را از خود بپرسید که چرا احساساتم مرا عقب نگه می دارد؟ آیا این موقعیتهای احساسی را قبلاً تجربه کرده‌ام؟ آیا چالش فعلی را به یک چالش قدیمی ربط می‌دهم؟ فقط به این دلیل که دفعه قبل  آن اتفاق خوب پیش نرفت اینبار هم بد پیش می‌رود؟ چگونه میتوانم در فکرم تغییر ایجاد کنم تا این تجربه بد را فراموش کنم؟ آیا می‌توانم روی یک وضعیت احساسی مثبت مثلاً با تبدیل شدن ترس به اطمینان تمرکز کنم؟ آیا منطقی است که همه مردم فرصت‌ها و موقعیتها را همانطور که من میبینم ببینند؟

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که مردم انجام می‌دهند این است که برای شاد شدن وابسته به دیگران هستند. از این رو توقع و وابستگی زیاد قدرت اعتماد را از شما می‌گیرد و در نهایت به عنوان یک فرد بالغ احساس ناتوانی خواهید کرد.

احساس شادی شما، مسئولیت خودتان است نه دیگران؛ وقتی که شما با افسردگی دیگران ناراحت شوید نه تنها کمکی نمی‌توانید به آنها بکنید بلکه افسردگی شان را دو چندان خواهید کرد شما انسانی منحصر به فرد هستید پس تصمیم بگیرید بدون وابستگی به دیگران شاد باشید و این شادی را آنها هم انتقال دهید.

کلام آخر

هرگز به خاطر شکست یا تجربه بدی در گذشته خود را سرزنش نکنید و آن تجربه‌ها و رویدادهای گذشته را ملاک قرار ندهید فقط از آنها درس بگیرید و اشتباهاتی که در گذشته انجام داده اید را تکرار نکنید فکر کردن به تجربه‌های بد گذشته فقط انرژی شما را می گیرد، ناامیدتان می‌کند و این ناامیدی باعث می‌شود شما دچار افسردگی شوید و بار دیگر موفق نشوید این بار یاد گرفته‌اید که با احساس خوب کاری را شروع کنید و از احساسات خود راهنمایی بگیرید که چه کاری را انجام دهید یا انجام ندهید. فراموش نکنید احساسات شما قطب نمای شما هستند.

,
نوشته‌های پیشین
راه رسیدن به خواسته ها
نوشته‌ی بعدی
چرا دعای ما مستجاب نمیشه؟

Related Posts

خوشحال خواهیم شد دیدگاه خود را در مورد این مطلب ثبت کنید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
فهرست