اهمیت احساسات در زندگی

خداوند احساسات را برای نجات ما طراحی کرده است، اهمیت احساسات در زندگی  خیلی مهم است. احساسات عمیق ترین خواسته‌های ما را بیان می کنند و مثل قطب نما برای یادآوری چیزهایی که باید مواظب آنها باشیم عمل می‌کنند. احساس ما راهنمای ما در هر کاری است.

احساسات ما را هدایت می کنند تا اقداماتی انجام دهیم کما از نظر احساسی شاد و از نظر جسمی سالم بمانیم ساختار بیولوژیک ما شامل مواد شیمیایی از جمله هورمون هاست که ما را هدایت می کند تا از سلامت جسمانی و وجود خود محافظت کنیم زمانی که جسم ما در خطر است یک ترکیب پیچیده شیمیایی انرژی ما را تحریک میکند. و ما را در جهت رفع نیاز احساس ایمان به عشق صمیمیت شناخته شدن و احساس نیاز به ارتباط با دیگران به پیش می‌راند غریزه ما اجتناب از درد و جستن لذت است اگر چه زندگی هیچ کسی خالی از درد نیست. اهمیت احساسات در زندگی ما بسیار مهم است.

اهمیت احساسات در زندگی

اهمیت احساسات در زندگی

علائم احساسی چیست؟

احساسات شما به واسطه علائمی که حس می‌کنیم توجه شما را بر می انگیزد برای همین در موقعیت هایی که برای تان خوبند احساس خوشحالی می‌کنید. این علائم موجب می‌شود وقتی چیزی مطابق میل‌تان نیست احساس ناراحتی کنید همینطور امکان دارد موقعی که از لحاظ امنیتی به خطر می‌افتید احساس بدخلقی، استرس، اضطراب، خستگی و یا بدبختی کنید احساسات مانند قطب‌نما آرام و هوشمندانه عمل می‌کنند. پیام های احساسی ارزشها و واقعیات شخصیت آن را به شما یادآوری می‌کنند. زمانی که به این نشانه ها توجه نمی کنید آشفتگی احساسی و جسمی اتفاق می‌افتد.

تا به حال چند بار به خود گفته‌اید می‌دانستم که این کار به مشکل برمی‌خورد و یا من هیچ احساس خوبی نسبت به این رابطه نداشتم آیا بعد از حرف زدن با کسی دچار سردرد می‌شوم وقتی که با این علائم همسو می شوید می‌توانید برای تنظیم موقعیت عمل کنید. تا نیازهای‌تان به بهترین وجه برآورده شود احساسات منفی تعادل بدن را بر هم می‌زند. مواد شیمیایی که به شما قدرت و سرعت لازم برای واکنش به یک تهدید فیزیکی را می دهند، زمانی که یک تهدید یا فشار روحی برای مدتی طولانی ادامه پیدا می‌کند کارآیی سیستم ایمنی شما را برای حفظ سلامتی تان کاهش می‌دهد. اگر به پیام های احساسی تا رسیدگی نکنید ممکن است از لحاظ جسمی بیمار شوید.

در بدترین حالت نادیده گرفتن نیازهایتان می تواند منجر به از کار افتادگی ذهنی افسردگی و یا بیماری‌های جدی شود شما باید احساساتتان را بشناسید نام ببرید و بیان کنید در غیر این صورت آنها در درون‌تان محبوس می شوند.

نیازهای اولیه انسان

وقتی که نیازهای اولیه شما برآورده نمی‌شود سلامتی و شادی‌تان آشفته می‌شوند چیزهایی که برای شما بیشتر اهمیت دارند منحصر به خودتان هستند اما تمامی انسانها نیازهای جهانی پایه و مشترکی دارند خانواده دوستان و محیط مادی و اجتماعی شما همگی بر نیازهای‌تان تاثیر می‌گذارند شناسایی و ابراز صحیح نیازهای احساسی شما را قادر می‌سازند تا سلامت احساسی خود را حفظ کنید. و این اهمیت احساسات در زندگی را ابراز می‌کند.

آیا نیازهایتان برآورده شده اند یا نه؟

چیزهای مهمی که نادیده می‌گیرید به راحتی می‌توانند شما را مشغول کنند. خواه نیازهایتان برآورده شوند یا نه ممکن است:

  •  نارضایتی احساسی‌تان را به خاطر توازن درون خانواده، مداردوستان و یا محل کارتان سرکوب کنید.
  • ممکن است بیش از حد به فعالیت‌های مختلف بپردازید. مانند ساعت‌ها کار کردن یا تماشا کردن تلویزیون تا از رویارویی با احساسات مشکل‌ساز اجتناب کنید.
  • احساسات ثانویه مربوط به حس اولیه را تجربه کنید. در این موقعیت های پیچیده ممکن است به خاطر اضطراب از خودتان واقع خشمگین شوید و یا وقتی که فکر می‌کنید از کسی بسیار خشمگین هستید احساس درماندگی و افسردگی کنید.

وقتی که نیازی برآورده نمی‌شود ساده‌ترین کاری که می‌توان انجام داد نادیده گرفتن موارد ناراحت کننده است متاسفانه هنگامی که احساس می کنید تایید نشده‌اید، امنیت ندارید یا دیگران دوستتان ندارد اگر هیچ اقدامی نکنید فقط کمبود نیاز دیگری از جمله حس کنترل خود در زندگی را تقویت می کنید شجاعت داشته باشید اقدام کنید و نیازهایتان را بیان کنید حتی اگر نتیجه دقیقا آن چیزی که می‌خواهید، نباشد این اقدام حس مراقبت از خود و عزت نفس قوی تری را به شما می‌دهد.

ایجاد ارتباط بین افکار و احساسات

طرز فکر شما بر چگونگی احساسات آن تأثیر می‌گذارد هر فکر یک واکنش شیمیایی در بدن به وجود می‌آورد و چگونگی احساستان را تغییر می‌دهد هر احساس موجب تغییر طرز تفکر شما می‌شود هردوی این حالت ها با هم مرتبط هستند افکار پریشان،ذهن احساسی شما را تحریک می‌کند. تا تصور کند که از نظر جسمی در خطر است و شما را برای ستیز و گریز آماده می‌کند. افکار منفی سمج شما را به ناامیدی، افسردگی و درماندگی می‌کشانند. تمرکز بر جنبه‌های مثبت زندگی روحیه شما را تقویت می‌کند نقطه احساسات مثبت سیستم ایمنی شما را تقویت می‌کنند تا بتوانید سلامت بهتر و شادی بیشتر را تجربه کنید.

ممکن است خود را فردی متفکر بدانید که دارای احساس است اما عصب شناسان اعتقاد دارند که از نظر بیولوژیکی شما موجودی دارای احساس هستید که قادر به تفکر می‌باشد. سفر تکاملی انسان نشانگر این حقیقت است که مغز احساسی شما پیش از مغز متفکر‌تان توسعه یافته است عقب بروید و به ارزیابی موقعیت‌هایی که با آنها مواجه هستید بپردازید انجام این کار به آن آسانی که ممکن است به نظر آید نیست در واقع مردم می توانند در ارزیابی زندگی شخصی شان بسیار بد عمل کنند و خود را بارها و بارها در موقعیت هایی قرار دهند که آنها را ناراحت می کنند.

شرطی شدن واکنش های احساسی

از خانواده‌تان پیام‌هایی درباره خوب و بد و یا چیزهایی که احتمال دارد شما را خوشحال یا ناراحت کند دریافت می‌کنید در دوران کودکی پاداش می‌گیرید مثلاً به خاطر رفتار خوب، یک خوراکی جایزه می‌گیرید. و یا اگر تنبیه می‌شوید شما را مجبور می‌کنند تا به اتاق‌تان بروید. مغز شما به طرز شگفت‌آور و با سرعت مجموعه‌ای از کارها را با پاداش و سایر چیزها را با تنبیه ارتباط می‌دهد. این فرایندی است که به شرطی شدن معروف است.

همانطور که رشد می‌کنید واکنش‌های‌تان خودکار می‌شوند و رفتارهایی را به نمایش می‌گذارند که شاید دیگر برای شما به عنوان یک فرد بزرگسال مناسب نباشد برای مثال اگر در کودکی، برای تنبیه، بسیاری اوقات شما را به اتاق تان می‌فرستادند اکنون تنها بودن را با داشتن احساس بد ربط می دهید. یک سیستم پاداش درونی مغز را تنظیم می‌کند و شما را به سوی خوشی و دوری از درد هدایت می‌کند. هنگامی که تجاربی لذت بخش مانند خوردن شکلات یا دریافت محبت دارید، این سیستم، موادی شیمیایی نظیر دوپامین را آزاد می‌کند که منجر به احساس خوب می‌گردد.

تحقیقات نشان می‌دهد توانایی تشخیص و مدیریت سیستم پاداش درونی در مقایسه با داشتن ضریب هوشی بالا تاثیر مهم‌تری بر موفقیت و خشنودی شما دارد. بلوغ احساسی ناشی از استفاده از مغز متفکر برای بازبینی احساسات و رفتارهاست به گونه ای که بتوانید بررسی کنید کدام اعمال به شما کمک می‌کند تا احساس شادی کنید و اجازه می‌دهند زندگی را که دوست دارید داشته باشید.

هر تصمیمی در زندگی هزینه‌ها و منافعی دارد خواه انتخاب کنید که از همسر خود جدا شوید، شغل جدیدی را شروع کنید، با کسی درباره ی یک مشکل احساسی صحبت کنید و یا اندوه گذشته را رها کنیم حتی تصمیمات ساده هم هزینه ها و منافعی را به دنبال دارند برای مثال خوردن شکلات ممکن است لذت بخش و برای شما مانند یک پاداش باشد اما افراط در خوردن آن ها می‌تواند منجر به اضافه وزن شود که اثر اولیه آن لذت گذرا را خنثی می‌کنند تنها خود شما درباره هزینه ها و منافع تصمیمی که میگیرید حق انتخاب دارید.

اهمیت احساسات در زندگی

اهمیت احساسات در زندگی

و کلام آخر

بسیار باید مواظب احساسات خود باشید،‌ اهمیت احساسات در زندگی را درک کنید. احساسات و عواطف شما راهنمای درونی شما هستند، ندای باطن شما هستند،‌ احساسات طبیعی و غیرطبیعی خود را تشخیص دهید، مثلا وقتی شما عزیزی را از دست بدهید غم و اندوه کاملا احساسی طبیعی است و کسی انتظار ندارد که شما در چنین شرایطی شاد و خوشحال باشید اما چیزی که غیرطبیعی است این است که شما ماه‌‌ها یا حتی سال‌ها در این حالت غم و اندوه بمانید و این ماندن در این حالت بیماری محسوب می‌شود و ممکن است شما را به فردی افسرده تبدیل کند.

یا مثلا خبری اضراب‌آور را به شما می‌دهند، اضطراب یا استرس ناشی از این خبر که ممکن است چیزی به ضرر شما تمام شود یا شرایط را برای‌تان سخت نماید در ساعات اولیه کاملا طبیعی است اما ماندن روزها یا ماه‌ها در این حالت احساسی که آیا آن چیز بدی که ممکن است برای شما پیش آید یا نیایید غیرطبیعی است. که در اکثر مواقع آن چیز بدی که شما انتظارش را داشتید اتفاق نخواهد افتاد و این حالت فقط موجب بیماری شما خواهد شد. حتما چنین حالتی را بارها تجربه کرده‌اید!

یا مثلا احساس گناه کنید به خاطر لغزشی که در گذشته داشته‌اید. ماندن در چنین حالت احساسی‌ای شما را بیمار می‌کند.

همیشه با نگاه مثبت در زندگی پیش روید و سعی کنید مسایل را به بهترین شکل ممکن در نظر بگیرید که برای‌تان اتفاق خواهد افتاد بدانید که خداوند خیر مطلق است و اگر در پناه او باشید جز خیر و خوبی نصیبتان نخواهد شد.

برای آموزش تغییر در نحوه زندگی‌تان، باورهای‌تان و افکارتان به صفحه دوره پیشرفته قانون جذب مراجعه کنید.

نوشته‌های پیشین
جملات تاکیدی برای جذب همسر
نوشته‌ی بعدی
قانون جذب در قرآن

Related Posts

No results found

خوشحال خواهیم شد دیدگاه خود را در مورد این مطلب ثبت کنید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
فهرست