چرا دعای ما مستجاب نمیشه؟

چرا دعای ما مستجاب نمیشه؟ در این مقاله می‌خواهیم توضیح دهیم چرا دعای ما اجابت نمیشه؟ و رابطه دعا رو با قانون جذب بررسی کنیم.

دعا… و اثرات شگفت انگیز آن و ارتباطش با قانون جذب…

چرا هر چقدر دعا میکنم خدا جوابم رو نمیده؟؟ حتما دیگه خدا من رو دوست نداره!؟
هر چی سنگه مال پای لنگه..
چرا اون آدم که این همه دروغ میگه کار خلاف میکنه این همه خوشحاله؟ ولی من…،  چطور دعا کنم تا منم به خواسته‌هام برسم؟

دوستان عزیزم شاید این جملات برای تک تک شما آشنا باشه و همیشه این سوالات تو ذهنتون نقش بسته که چطور با خدا ارتباط برقرار کنیم؟؟
در این مقاله میخوام به تمام سوالات پاسخ بدم..

خب اولین قدم باید بفهمیم دعا اصلا یعنی چی؟؟

بر اساس آیات و روایات ما، دعا به معنای درخواست کردن، طلب نمودن است.

آیه «أدعونی أستجب لکم» برای همه شما آشنا می‌باشد.
اما بعضی وقتا که دعای ما اجابت نمیشه؟ فکر میکنیم این آیه تناقض داره.

دعا فقط دست بالا بردن و درخواست کردن نیست! اون فقط بخشی از دعا کردن است. دعا از ته قلب خواستن و احساس دارندگی کردن است وقتی با شک و تردید دعا بکنی و در ظاهر از خدا بخوایی و ولی تو دلت از شخص خاصی توقع داشته باشی خدا هم به همون شخص واگذارت میکنه.

آداب دعا کردن

خب شما تصور کنید قرار ملاقاتی با یک مقام مسوول دارید! چطور با این آدم ملاقات میکنید؟ نوع حرف زدنتون به چه صورت خواهد بود؟

قبل از دیدار با ایشون حتما وقت می‌گیرید و هنگام حرف زدن از کلمات مودبانه استفاده میکنید و سعی میکنید اشتباهی نداشته باشید.
پس چرا وقتی با خدا حرف میزنید این آداب رعایت نمیکنید؟؟

درسته میدونم الان تو ذهنتون این جمله میاد که خدا فرق داره.

منم موافقم با شما ولی اگه می‌خوایی حست هنگام حرف زدن با خدا عالی باشه باید مثل امامان با خدا حرف بزنیم تا هم یه آرامش خاصی برسیم هم به خواسته هامون برسیم.

اگه به کتب ادعیه نگاهی بیندازیم خواهیم دید که اون بزرگواران چقدر خالصانه با خدای خویش به گفتگو پرداختند؛ پس رعایت ادب و احترام شرط اول دعاست، شروع دعا با یاد خدا و صلوات بر محمد و آل محمد شروع باشه چون حدیث داریم اگه دعا رو هدیه ای فرض کنیم که قراره به آسمان بفرستیم حتما آن را کادو پیچ می‌کنیم تا رعایت احترام کرده باشیم.

کادوی دعا، صلوات و بسم الله است.

مرحله بعد گفتن اسماء الله، خدا هزار تا اسم داره گفتن این اسماء نهایتش ۵ دقیقه وقت می‌گیره ولی انقدر تأثیر عالی داره که ارزش داره که وقتت رو بذاری.

قدم بعدی این که پیش خدا اعتراف به گناهان خودت و بخشنده بودن خدا بکنی و بعد شروع کنی به شمردن نعمتها و تمام داشته هایی که خدا بهت داده و برای تک تک انها از صمیم قلبت از خداوند تشکر کنی. و در مرحله آخر حاجتت رو بخوایی ولی طوری خواستت رو طلب کنی که انگار خدا بهت داده خوشحال باشی و حسش کنی.

احساس در قانون جذب خیلی مهم هست. هر چیزی رو که بتونی باور کنی و حسش کنی حتما وارد زندگیت میشه.
این کارهایی که گفتم رو انجام بدهید.  اولین و بهترین پاداش این نوع دعا کردن آرامش درونی و حس خوب می‌باشد.

دعا - قانون جذب

چرا دعای ما مستجاب نمیشه؟

چرا دعای ما مستجاب نمیشه؟ همونطوری که در ابتدای بحثم اشاره کردم شرط استجابت دعا رعایت اون اصول و حس داشتن اعتماد به خدا هست. هر چقدر این میزان بالا باشه درصد برآورده شدن حاجت بیشتر است.

اما نکته مهم این که خدا آنقدر بزرگوار هست و مهربان که در هر بار دعا شخص دعا کننده رو بی‌بهره نمیذاره و حاصل هر دعایی ۵ چیز هست که خدا به دعا کننده میدهد:

۱- اولین و مهمترین چیزی که میده همون خواسته دعا کننده هست.

۲- جایگزینش رو میده چون شاید اون خواسته به نفع ما نباشه مثل بچه ای که چاقو میخواد یا میره طرف آتش ولی نمیدونه که چقدر ضرر داره براش، ولی پدر و مادر اجازه نمیدن تا فرزندشون به خودش آسیب بزنه و کودک در ابتدا فکر میکنه پدر مادرشون دوسش ندارن چون نذاشتن به خواستش برسه ولی بعدن میفهمه که صلاحش نبوده، پس بعضی مواقع خواسته‌های ما به نفع ما نیست اگه خدا نمیده بدونید که حتما مصلحت نیست و باید صبر کنیم.

۳- خواسته ای که داری خوبه و خدا بهت میده اما یکم دیرتر بازم مثال کودک رو میرنم فرض کنید یه بچه هنوز به خوبی نمیتونه راه بره و از والدینش دوچرخه بخواد خب قاعدتا با پاسخ منفی روبه رو میشه، پس اگه خواسته ما با تأخیر داده میشه نباید ناامید یا بدبین بشیم خدا منتظره تا ظرفیتش در ما ایجاد بشه بعد اجابت کنه.

۴- حاجتی که داریم، به نسل (فرزندان)‌ ما میده.

۵- و آخرین مورد این که برای قیامت ما ذخیره میکنه.

پس ما در هر حالی که دعا کنیم خدا یکی از ۵ موارد رو به ما میده.
اگه آداب دعا رو رعایت کنیم و از ته دل بخواهیم حتما نتیجه میگیریم.

اساتید قانون جذب معتقدند که قبل از اینکه ما چیزی رو طلب کنیم به ما داده ولی ما با ذهنمون جلوش رو میگیریم و وارد زندگیمون نمیشه.

با ترس و شک و تردید یا نداشتن اعتماد کافی به خدا اجازه نمیدیم نعمتهایی که خدا داده بیاد تو زندگی ما همون موضوعی که در بحث دعا اشاره کردم و به عبارت دیگه هر چیزی که از فکر ما عبور میکنه دعای ما به حساب میاد و بلافاصله اجابت میشه فقط کافیه با خواستمون هم ارتعاش بشیم.

امیدوارم به جواب این سوال که چرا دعای ما مستجاب نمیشه؟ رسیده باشید.

در این رابطه می‌توانید مقاله راه رسیدن به خواسته‌ها را هم مطالعه بفرمایید

دوستان عزیز براتون بهترینا آرزو دارم.

داریوش نریمانی

[recent_post_slider]

نوشته‌های پیشین
فراموش کردن شکستها
نوشته‌ی بعدی
قانون جذب و بخشش

Related Posts

No results found

خوشحال خواهیم شد دیدگاه خود را در مورد این مطلب ثبت کنید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
فهرست